produkujemy gry html5, mobilne, flash, społecznościowe, rekrutacyjne, edukacyjne, szkoleniowe, reklamowe

gry : html5 : flash : mobile

Kategoria: Informacje

Ile kosztuje produkcja gry?

Jest niezwykle trudnym zadaniem ocenienie ile kosztuje produkcja jednej gry. Jak zawsze, zależy to od wielu czynników. Poniżej postaram się opisać kilka najważniejszych elementów, mających kluczowe znaczenie podczas wyceny.

W naszej firmie zawsze określamy czas i koszt produkcji danej gry, ale najpierw musimy ustalić kilka szczegółów, dzięki którym nasza wycena będzie dokładna.

Zobaczmy to na przykładzie prostej gry typu Memory:

1. Załóżmy, że koszt startowy takiej gry, to około 2000 zł netto, za grę oraz niezbędną grafikę.

2. Jeżeli do naszej gry dołożymy jakieś interesujące animacje (np.: obrót 3D elementów, animowane pojawianie się kart na planszy, eksplozje lub inne efekty po dopasowaniu pary, itd.) i kilka bardziej złożonych obrazków na kartach (np.: postacie, zwierzęta, animowane zwierzęta, itp.) – wtedy koszt realizacji tej gry może być dwu, a czasem nawet trzykrotnie większy od ceny podstawowej.

3. Gdy do naszej gry dołożymy integracje z jakimś zewnętrznym systemem, np. Facebook API (publikowanie swoich wyników na profilu, zapraszanie znajomych) oraz ranking najlepszych graczy, wtedy znów koszt idzie do góry o kilkaset złotych (a nawet więcej, jeśli przewidujemy bardziej złożone formy integracji).

4. Kolejna kwestia to muzyka i dźwięki. Czasem prosty zapętlony fragment muzyki jest wystarczający, ale często potrzebna jest bardziej złożona ścieżka dźwiękowa i znakomite efekty dźwiękowe. Wtedy budżet naszej gry rośnie.

5. Technologia to kolejny bardzo istotny element wyceny. Ta sama gra wykonana w Adobe Flash może być tańsza, niż jej odpowiednik w HTML5. Jeżeli nasza gra ma być dostępna, jako natywna aplikacja do instalowania na urządzeniach mobilnych, wtedy ceny będzie jeszcze większe, gdyż musimy naszą grę dopasować do różnych systemów operacyjnych (iOS, Android, Windows Phone) oraz wielu rozdzielczości ekranu.

Jak widać, jest wiele czynników (a to nie wszystkie), które mają wpływ na koszt produkcji danej gry. Ostatecznie z pozoru prosta gra (Memory) może kosztować 2000 zł, ale i 10 000 zł – a w niektórych wypadkach nawet więcej (np. w sytuacji, gdy tworzymy jeszcze moduł do grania w trybie multiplayer).

Dlatego tak ważne jest, by podczas ustalania szczegółów odnośnie projektu, odpowiedzieć możliwie na jak najwięcej pytań, co pomoże dokładnie przewidzieć koszt realizacji, a przede wszystkim czas, jaki trzeba na to przeznaczyć. Zachęcam do kontaktu z nami, by uzyskać wycenę.

Michał Cieślak

Wyraź swoją opinię